7 niesamowitych faktów z NASA, które zawrócą Ci w głowieW naszym pędzącym świecie łatwo jest odnieść wrażenie, że wiemy wszystko o Ziemi i wszechświecie, który ją otacza. Jednak cały czas dokonywane są nowe odkrycia, a NASA przoduje w tych badaniach. Mając to na uwadze, o czym myślisz, gdy słyszysz "NASA"? Być może myślisz o astronautach lub rakietach. Być może w Twojej głowie pojawiają się obrazy Kosmicznego Teleskopu Hubble'a lub przypominasz sobie jakąś historię związaną z usterką nieustraszonych sond Voyager. Niezależnie od tego, co przychodzi Ci na myśl, NASA to coś więcej niż tylko pozory. W tym artykule przedstawiamy kilka niesamowitych faktów z NASA, które zawrócą Ci w głowie!

Przepustka od Alleny

Allena Hansen była pierwszą czarnoskórą kobietą inżynierem w NASA. W 1954 r. ukończyła Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles, uzyskując tytuł inżyniera aeronautyki. W tym samym roku rozpoczęła pracę w poprzedniej organizacji NASA - Narodowym Komitecie Doradczym ds. Aeronautyki (NACA). W 1958 r. przeszła do NASA, gdy ta przejęła programy badawcze NACA. W NASA kierowała zespołem badawczym, który zajmował się badaniem wpływu ciepła na osiągi silników. Badania te doprowadziły do opracowania nowych metod projektowania silników odrzutowych. Hansen opuściła NASA w 1966 r. i rozpoczęła pracę w General Electric. W 1987 r. przeszła na emeryturę. Hansen zmarła w 2016 r. w wieku 92 lat.

Temperatura Słońca

Temperatura Słońca może wynosić nawet 27 000 stopni Fahrenheita. To tyle, ile wynosi temperatura powierzchni gwiazdy niebieskiej. Ma ona nawet niebieski kolor! Powierzchnia Słońca jest w rzeczywistości znacznie chłodniejsza niż jego wnętrze. Temperatura w jądrze Słońca wynosi około 27 milionów stopni Fahrenheita. Gdybyś mógł stanąć na powierzchni Słońca, natychmiast spłonąłbyś od gorąca.

Ciężar Ziemi

Jakkolwiek szalenie to brzmi, całkowita masa Ziemi wynosi 5980 milionów ton. Gdybyś mógł wziąć gigantyczną wagę i położyć na niej całą Ziemię, waga przewróciłaby się przy 5980 milionach ton. To tyle, co stos złotych monet o wysokości 65 mil! Ziemia waży tyle, ile wszystkie poniższe rzeczy razem wzięte: 50 000 000 000 000 wielorybów niebieskich, cała ludzkość, 2 600 000 000 000 000 000 000 mrówek, cała populacja ludzka, która kiedykolwiek żyła, łączna waga każdej gwiazdy w Drodze Mlecznej i wszystkie gwiazdy w 100 000 000 galaktyk.

Atmosfera Jowisza

Gdybyś miał pecha wpaść w atmosferę Jowisza, zostałbyś zmiażdżony i zamrożony, zanim zdążyłbyś choćby krzyknąć. Atmosfera składa się w 90% z wodoru i w 10% z helu. Szybko zostałbyś zmiażdżony przez ciśnienie wodoru, a następnie błyskawicznie zamrożony przez temperaturę. Temperatura na powierzchni wynosi -150°F (-100°C). Dalej w dół ciśnienie i temperatura wzrastają do około 10 000°F (5 500°C).

Rok świetlny

Nasza galaktyka, Droga Mleczna, ma średnicę około 100 000 lat świetlnych. Oznacza to, że gdybyś mógł podróżować z prędkością światła (czyli 186 000 mil na sekundę), to przejście z jednej strony galaktyki na drugą zajęłoby Ci 100 000 lat. Gdybyś miał superpotężny teleskop, mógłbyś zobaczyć światło innych gwiazd w galaktyce. Światło to przebyło drogę 100 000 lat, zanim dotarło do Ziemi. Dlatego właśnie astronomowie często podają odległość do gwiazd w latach świetlnych.

Zmieniające się konstelacje i ciemna materia

Gwiazdy tworzące gwiazdozbiory nie są stałe. W rzeczywistości wszystkie one oddalają się od siebie. Dzieje się tak dlatego, że Droga Mleczna jest masywną galaktyką, która stale się rozszerza. Za około 100 milionów lat gwiazdozbiory, jakie znamy, będą zupełnie nierozpoznawalne. Niektórzy astronomowie uważają, że ciemna materia stanowi 90% masy wszechświata. Jeśli to prawda, to nie mamy pojęcia, czym jest 90% masy wszechświata! Nie wiemy, czym ona jest, gdzie się znajduje ani jak działa. Możemy ją wykryć tylko na podstawie tego, jak wpływa na inne obiekty w przestrzeni.

To tylko kilka z wielu interesujących faktów o kosmosie i NASA. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj do poniższych linków. Od temperatury Słońca po masę Ziemi - wszechświat jest pełen niesamowitych faktów. A ponieważ NASA jest liderem w badaniach kosmosu, to tylko kwestia czasu, zanim odkryjemy jeszcze więcej.