5 wskazówek, które pomogą Ci być bezpiecznym w sieciWiesz, że Internet to zatłoczone miejsce, dom dla miliardów ludzi i milionów stron internetowych. Ale czy wiesz, że jest to również miejsce nieuregulowane? Oznacza to, że każdy może zamieścić w nim wszystko, co mu się podoba i nie ma gwarancji, że będzie to dokładne lub bezpieczne dla widzów. Musisz mądrze korzystać z Internetu, stawiając swoje bezpieczeństwo na pierwszym miejscu przez cały czas. Przy tak dużej ilości informacji dostępnych za jednym kliknięciem przycisku, istnieje ryzyko, które należy wziąć pod uwagę, gdziekolwiek się znajdujesz w sieci. Może się to wydawać mało zachęcające miejsce - zwłaszcza jeśli jesteś przyzwyczajony do poznawania nowych ludzi twarzą w twarz - ale jest też wiele pozytywów, które warto poznać. Może to być świetny sposób na utrzymanie kontaktu z przyjaciółmi i rodziną, nauczenie się czegoś nowego, a nawet znalezienie pracy bez wychodzenia z domu.

Bądź czujny używając internetu

Serwisy społecznościowe są często pierwszym miejscem, do którego ludzie udają się po zalogowaniu i są świetnym sposobem na pozostanie w kontakcie z rodziną i przyjaciółmi. Jednak są one odwiedzane przez nieznajomych, a zatem mają wysoki poziom ryzyka. Jeśli masz konto publiczne, każdy może zobaczyć wszystkie Twoje posty, zdjęcia i filmy. Może nawet wchodzić z Tobą w interakcje, jakby był Twoim przyjacielem.

  • To sprawia, że oszuści mogą łatwo udawać kogoś, kim nie są. Mogą próbować oszukać Cię, abyś podał im swoje dane, lub mogą próbować znaleźć informacje osobiste o Tobie, aby wykorzystać je przeciwko Tobie.
  • Media społecznościowe są wspaniałe, ale najlepiej zachować ostrożność podczas korzystania z nich. Możesz kontrolować, kto ma dostęp do Twojego konta poprzez zmianę ustawień.
  • Bądź również ostrożny w kwestii tego, co publikujesz. Unikaj publikowania czegokolwiek, co mogłoby narazić Cię na ryzyko lub sprawić, że będziesz wyglądać nieprofesjonalnie. Publiczny post jest trwałym zapisem, więc pomyśl o swojej przyszłości, umieszczając go w sieci.

Bądź mądry w kwestii tego, co klikasz

Może to zabrzmi głupio, ale kiedy klikasz na link, nie masz pojęcia, dokąd cię on zaprowadzi. Może to być nieszkodliwa strona internetowa, ale może to być również strona oszustwa zaprojektowana, aby oszukać cię w celu podania danych osobowych. Jeśli nie masz 100% pewności, że dany link jest bezpieczny, nie klikaj go. Trzymaj się dobrze znanych stron internetowych i unikaj klikania linków w wiadomościach e-mail lub na stronach, które mogą być niebezpieczne. Nawet pozornie nieszkodliwa strona internetowa może zawierać złośliwe oprogramowanie lub wirusy, które mogą zaszkodzić Twojemu komputerowi. Wirusy te mogą rejestrować Twoje naciśnięcia klawiszy, umożliwiając hakerom kradzież Twoich haseł i informacji osobistych.