Jak zapobiegać, łagodzić i leczyć ból dolnej części plecówTo jedno miejsce, które może boleć jak szalone, ale tego nie widać. Dolna część pleców jest domem dla wielu istotnych mięśni i struktur, a kiedy one bolą, może to być niesamowicie bolesne. Na szczęście żyjemy w czasach, w których jest mnóstwo zasobów na temat tego, jak uniknąć bólu lub jak pozbyć się go jak najszybciej. To kwestia wiedzy o tym, co powoduje tego typu dyskomfort i jak sobie z nim radzić. Ból pleców jest jednym z najczęstszych bólów wśród dorosłych na całym świecie. W rzeczywistości 80% ludzi doświadczy bólu dolnej części pleców w pewnym momencie swojego życia. Sprawdź naszą infografikę, aby uzyskać porady dotyczące zapobiegania, łagodzenia i leczenia bólu pleców.

Co powoduje ból dolnej części pleców?

Większość bólów pleców pojawia się, gdy dochodzi do nagłego naciągnięcia lub rozdarcia mięśni, więzadeł lub stawów. Możesz uszkodzić dolną część pleców na wiele sposobów, w tym poprzez nagłe szarpnięcia, zbyt długie siedzenie bez robienia przerw i podnoszenie czegoś zbyt ciężkiego. Ból dolnej części pleców może być spowodowany przez wiele czynników, w tym złą postawę, słabe mięśnie brzucha, sztywne mięśnie pleców, zbyt długie siedzenie, podnoszenie ciężkich przedmiotów, przyczyny genetyczne i zapalenie stawów. Jeśli cierpisz na ból dolnej części pleców, ważne jest, aby najpierw ustalić, co jest jego przyczyną. Dopiero wtedy można zacząć leczyć źródło bólu i znaleźć ulgę. Jak sobie pomóc gdy plecy już bolą:

  • Przyłóż lód do bolącego miejsca: Zastosowanie okładu z lodu może pomóc zmniejszyć stan zapalny i gromadzenie się płynu w tkankach. Umieść okład z lodu pomiędzy dwoma kawałkami tkaniny, ponieważ nie chcesz bezpośrednio przykładać lodu do skóry.
  • Weź lek przeciwzapalny: Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) są jednym z najczęściej stosowanych sposobów leczenia bólu dolnej części pleców. Mogą one pomóc zmniejszyć stan zapalny, co może pomóc w bólu dolnej części pleców.
  • Rozciągnij bolący obszar: Rozciąganie po ciężkim treningu może pomóc zapobiec bolesności mięśni i urazom.

Ćwiczenia i rozciąganie, aby zapobiec bólowi pleców

Utrzymywanie silnych pleców i rdzenia jest jednym z najlepszych sposobów zapobiegania bólowi dolnej części pleców. Silne mięśnie wspierają stawy i pomagają Ci poruszać się z łatwością. Zła postawa może przyczynić się do bólu dolnej części pleców, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na to, jak siedzisz i stoisz. Wyrób w sobie nawyk siedzenia prosto, z ramionami do tyłu i wysoko uniesioną głową. Jeśli się garbisz, możesz niepotrzebnie obciążać dolną część pleców. Stanie z zachowaniem prawidłowej postawy może również pomóc w zapobieganiu bólom. Ćwiczenia rdzenia pomagają wzmocnić mięśnie brzucha i pleców. Obejmują one podstawowe ruchy, takie jak deska, chrupanie i podnoszenie nóg. Joga to kolejny świetny sposób na wzmocnienie rdzenia i pobudzenie przepływu krwi.