Jak powinna wyglądać zastawa stołowa w nowoczesnym domu?Smaczne jedzenie to podstawa wielu spotkań towarzyskich. Na nic się jednak zda nawet najlepszy smak potraw, kiedy umieści się je na poszczerbionych naczyniach, a co gorsza na talerzach, które są ze sobą niespójne, zarówno pod względem koloru, jak również kształtu, rodzaju i ogółem wyglądu. Niestety wiele osób nie zwraca na to uwagi, będąc głęboko przeświadczonymi, że wielogodzinne przygotowywanie starannych posiłków w zupełności wystarczy.

Jak powinna wyglądać zastawa stołowa w nowoczesnym domu?

Zastawa stołowa w naszych domach

Wiele czasu spędzamy na aranżowaniu naszych wnętrz. Oprócz funkcjonalności, zazwyczaj chcemy, żeby były one nowoczesne, luksusowe oraz zadbane. Oczywiście nie ma w tym nic złego - wręcz przeciwnie, warto jednak podczas wybierania mebli kuchennych, tak samo dużo uwagi poświęcić zastawie stołowej, bez której wystrój kuchni będzie niezupełny. Dania podane w pięknej oraz funkcjonalnej zastawie smakują lepiej i też nie da się ukryć, że większość z nas jest wzrokowcami i niejednokrotnie "je oczami".

Oczywiście przygotowując na co dzień szybki posiłek, można pozwolić sobie na nieco więcej swobody w tym względzie, ale jeżeli poważnie zastanawiamy się nad organizacją większego przyjęcia to odpowiedni serwis obiadowy z zestawem sztućców jest kwestią wręcz obligatoryjną.

Co powinna zawierać prawidłowo skompletowana zastawa?

Należy tutaj mieć na uwadze fakt, że nowoczesna zastawa stołowa to nie tylko same sztućce, widelce i kilka talerzy. Zaliczyć do niej należy m.in:

  • talerze głębokie
  • talerze płytkie
  • talerzyki deserowe
  • zestawy sztućców (łyżki, łyżeczki,widelce, widelczyki do ciasta)
  • salaterki
  • sosjerki
  • szklanki
  • kubki
  • wazy

i wiele innych.

Tak naprawdę ogranicza nas tutaj tylko wyobraźnia, gdyż w sklepach można znaleźć coraz więcej pomysłowych rozwiązań, chociażby tak popularne ostatnimi czasy karafki do podania wody.

Nawet, jeżeli część z tych rzeczy używa się jedynie od czasu do czasu (np. wazę do zupy czy też salaterki), zdecydowanie warto mieć je w swoim domu i tym samym nie musieć kupować wszystkiego w pośpiechu tuż przed kolejnym przyjęciem.

Jakość oraz wygląd

Kupując zastawę stołową do nowoczesnego domu warto zwrócić uwagę na jej odpowiedni wygląd oraz estetykę. Jeżeli stoimy przed wyborem dopiero tej pierwszej w naszym życiu, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie postawienie na stonowane oraz jednolite kolory, bez zbędnych zdobień i niepotrzebnych motywów, tak ażeby nie tylko pasowały one do każdego nowoczesnego wnętrza, ale przede wszystkim żeby były one uniwersalne i tym samym nadawały się na każdy rodzaj uroczystości - te nieco bardziej formalne i te mniej oficjalne.

Sam jednak wygląd nigdy nas w pełni nie zadowoli, jeżeli zastawa ta będzie niefunkcjonalna (np. talerze będą mało pojemne, a samo korzystanie z niej niewygodne i wręcz męczące) czy też wykonana ze słabej jakości tworzywa (mimo okazjonalnego używania szybko się rysuje oraz szczerbi, a widelce ciemnieją oraz po każdym użyciu znacząco tracą na swoim wyglądzie ).

Przed zakupem zastawy stołowej, warto również sprawdzić czy naczynia można bez zastanowienia włożyć do zmywarki, a w przypadku sztućców to, czy są one poręczne i zgrabne, a w kontekście wizualnym czy współgrają z pozostałymi elementami zastawy.

W przypadku talerzy bardzo dobrą opcją będzie postawienie na porcelanę, a w w przypadku sztućców na stal nierdzewną chromoniklowaną.

Jak zatem widzimy, zakup zastawy obiadowej do nowoczesnego domu, która nas zadowoli pod wieloma względami, wcale nie jest rzeczą aż tak łatwą, jakby na pierwszy rzut oka mogło się to wydawać. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę wspomniane wyżej aspekty, to nowo zakupiony serwis obiadowy będzie cieszył zarówno nas, jak również naszych gości.