O czym pamiętać, projektując magazyn do składowania mrożonek?

Niektóre artykuły potrzebują wyłącznie odrobinę miejsca na regale, podczas gdy inne wymagają specjalnie zorganizowanego systemu, w którym na każdym etapie będą mieć zapewnione odpowiednie warunki. Do tak wymagających typów produktów należą na przykład mrożone warzywa, mięso czy owoce. O tym, co jest potrzebne, by stworzyć odpowiednią przestrzeń magazynowania tych towarów, przeczytasz w tym artykule.

Projektowanie magazynu do składowania mrożonek — co jest niezbędne?

Mrożonki to grupa produktów, która wymaga składowania w ujemnej temperaturze. Dzięki temu warzywa, mięso lub inne produkty są w stanie zachować świeżość i zostać dostarczone do sklepu, restauracji czy hurtowni bez rozmrażania. Aby było to możliwe, firma musi dysponować licznymi rozwiązaniami, które pozwolą upewnić się, że mrożonki zarówno w transporcie, jak i w trakcie magazynowania będą mieć zapewnione odpowiednie warunki.

Podstawową kwestią jest oczywiście przystosowana do potrzeb działalności infrastruktura. Mowa tu o takich elementach jak mroźnie, termiczne opakowania czy izolujące śluzy na dokach dla samochodów dostawczych. Niezbędne jest również maksymalne uproszczenie łańcucha dostaw, które ograniczy ryzyko rozmrożenia produktów w trakcie realizacji każdego z jego ogniw. Kolejną kwestią, która może istotnie wpłynąć na wydajność dystrybucji artykułów mrożonych, jest zdecydowanie się na budowę lub wynajem magazynu położonego jak najbliżej rynku zbytu i z dostępem do nowoczesnej infrastruktury transportowej.

Jakie rozwiązania stosuje się w magazynach do składowania mrożonek?

Aby skutecznie i bezpiecznie składować mrożonki, stosuje się różne rozwiązania, których celem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w przestrzeni przechowywania oraz ułatwienie przemieszczania towarów w obiekcie. Infrastruktura, którą wprowadza się do nowoczesnych magazynów do składowania produktów mrożonych, to między innymi:

  • półautomatyczne systemy regałowe w mroźniach, zapewniające łatwy dostęp do towarów,
  • zdalnie sterowane wózki i podnośniki, umożliwiające pracę w wygodny i bezpieczny dla ludzi sposób,
  • systemy monitorowania przepływu towarów, pozwalające zachować kontrolę nad przyjęciami i wydaniami,
  • systemy kontroli warunków panujących w mroźniach, pozwalające utrzymywać stałą temperaturę i zapobiegać awariom zestawów chłodniczych.

Jak wybrać lokalizację magazynu do składowania mrożonek?

Jak już wspomnieliśmy, dobrym sposobem na uproszczenie dystrybucji mrożonek jest wybór magazynu zlokalizowanego blisko rynku zbytu. Wiele możliwości otwierają zwłaszcza obiekty położone blisko dużych miast, gdzie zapotrzebowanie na takie produkty jest wysokie.

Co więcej, wybór magazynu mieszczącego się w pobliżu metropolii pozwala przedsiębiorcom korzystać z nowoczesnej i rozbudowanej w sieci dróg. Dla obiektu ulokowanego w takim miejscu nie będzie też problemu z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników fizycznych oraz biurowych, a także ze znalezieniem rzetelnych dostawców i wykonawców usług.

Wybór magazynu do składowania mrożonek musi być podyktowany nie tylko lokalizacją, ale i jakością wykonania takiej przestrzeni. Nowoczesne powierzchnie logistyczno-przemysłowe o wielu możliwościach przystosowania do specyfiki działalności oferuje na przykład firma Panattoni. Dostępne aktualnie magazyny na wynajem w Krakowie i okolicach znajdziesz na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl/aktualnosci/magazyny-w-krakowie.