Dlaczego warto znać porowatość włosów?

Dwoisz się i troisz, by prawidłowo zadbać o swoje włosy, ale efekt nadal cię nie zadowala? Być może pielęgnacja, którą stosujesz, nie jest dopasowana do porowatości twoich kosmyków. Sprawdź, dlaczego warto określić typ porowatości włosów i jak to zrobić prawidłowo.

Porowatość włosów - co to takiego?

Jeśli chociaż raz zdarzyło ci się zagłębić w temat świadomej pielęgnacji, zapewne natknęłaś się na wzmiankę o porowatości włosów. Tak naprawdę określenie stopnia porowatości to pierwszy krok na drodze do tego, by cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami. Więcej informacji na temat pielęgnacji dostosowanej do indywidualnych potrzeb włosów znajdziesz tutaj: https://sklepanwen.pl/strona/swiadoma-pielegnacja.

Czym tak właściwie jest porowatość włosów? Najprościej rzecz ujmując chodzi o to, jak mocno łuski keratynowe są odchylone od rdzenia włosa. Gdy łuski są domknięte i ściśle do siebie przylegają, włosy można określić jako niskoporowate. Tworzą gładką, lśniącą taflę. Są też miękkie w dotyku i wykazują odporność na uszkodzenia mechaniczne. Łuski delikatnie odchylone od kory włosów świadczą o średniej porowatości. Takie włosy określane są czasem jako normalne. Zazwyczaj wyglądają na zadbane, ale w niektórych wypadkach mogą się puszyć i ulegać osłabieniu. Najbardziej wymagające w pielęgnacji są włosy wysokoporowate, czyli takie, których łuski mocno odstają od rdzenia. W rezultacie powierzchnia włosów jest postrzępiona, a w ich strukturze znajdują się liczne ubytki. Włosy o wysokim stopniu porowatości są podatne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Łatwo się puszą i łamią. Brakuje im zdrowego blasku, są matowe i szorstkie w dotyku.

Jak prawidłowo określić typ swoich włosów?

Zastanawiasz się jakiej porowatości są twoje włosy? Poznając charakterystykę każdego z trzech typów zazwyczaj łatwo jest zaklasyfikować swoje włosy do jednego z nich. Jeśli nadal nie jesteś pewna, jaki jest stopień porowatości twoich kosmyków, możesz wykonać prosty test. Wyrwij 2-3 włosy i umieść je w szklance napełnionej wodą. Odczekaj chwilę i sprawdź, jak zmieniło się ich położenie. Jeśli włosy opadły na dno, prawdopodobnie są wysokoporowate. Włosy o średnim stopniu porowatości będą unosić się pomiędzy dnem naczynia a powierzchnią wody. Natomiast kosmyki niskoporowate utrzymają się na powierzchni wody lub delikatnie pod nią. Wynika to z faktu, że im mocniej łuski odstają od łodygi, tym większą ilość płynu absorbują włosy.

Znajomość porowatości włosów - klucz do skutecznej pielęgnacji

Stopień porowatości włosów determinuje ich potrzeby i jest jednym z głównych czynników, który należy wziąć pod uwagę układając swoją rutynę pielęgnacyjną. Kierując się potrzebami swoich włosów możesz dobrać kosmetyki, które dostarczą im niezbędnych składników odżywczych. Znając stopień porowatości włosów będziesz w stanie ustalić, jakich substancji potrzeba im najwięcej - nawilżających, odżywiających czy ochronnych. Łatwiej będzie ci też określić częstotliwość i sposób używania konkretnych produktów.