Środki ochrony roślin to efektywna broń w walce ze szkodnikami, chwastami oraz mikroorganizmami chorobotwórczymi. Niestety, mimo że preparaty są skuteczne w walce z patogenami, mogą być groźne dla ekosystemu. Chcesz uniknąć strat w uprawach i uchronić się przed skutkami prawnymi nieprawidłowego stosowania środków ochrony roślin (ŚOR)? Sprawdź, jak bezpiecznie stosować produkty zawierające w swoim składzie substancje czynne.
Środki ochrony roślin – właściwy strój to podstawa
Odpowiedni strój oraz wiedza na temat działania preparatu to absolutna podstawa przed przeprowadzeniem oprysku. Środki do ochrony roślin dzielą się na sześć klas, z czego pierwsza dotyczy preparatów o toksyczności porównywalnej do cyjanku lub arszeniku (ich stosowanie jest zastrzeżone dla profesjonalistów). Najczęstszą przyczyną zatruć są jednak preparaty III klasy, czyli umiarkowanie toksyczne, których stosowanie nie wymaga posiadania specjalnych uprawnień. Niektóre środki ochrony roślin, zwłaszcza oparte na glifosacie, mogą być wchłaniane do organizmu przez skórę lub drogi oddechowe, wywołując wiele skutków ubocznych, w tym kaszel, bóle głowy czy wymioty. Jeżeli stosujesz środki, które są potencjalnie toksyczne, nie zapominaj o kombinezonie, rękawicach, nakryciu głowy oraz masce na twarz.
Warunki atmosferyczne a stosowanie środków ochrony roślin
Insektycydy, herbicydy czy fungicydy nie mogą być stosowane o dowolnej porze dnia. Aby nie narażać zapylaczy na kontakt z substancjami aktywnymi, opryski należy przeprowadzać wieczorem i przy bezwietrznej oraz bezdeszczowej aurze. Dlaczego to takie ważne? Wbrew pozorom nie chodzi tylko o lepszą przyswajalność substancji. Musisz wiedzieć, że pszczoły są objęte w Polsce ochroną prawną, dlatego doprowadzenie do ich wytrucia może wiązać się z poważnymi skutkami prawnymi. Wszystkie środki, wykorzystywane do oprysków pól uprawnych, muszą posiadać certyfikacje i spełniać normy unijne.
Środki ochrony roślin – gdzie kupować?
Mówiąc o kwestiach bezpieczeństwa, nie sposób zapomnieć o pochodzeniu środków ochrony roślin. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego preparatu, sprawdź, czy przedsiębiorca znajduje się na liście Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Wybieraj wyłącznie środki sprzedawane w oryginalnych i szczelnie zamkniętych opakowaniach z dołączoną polską etykietą. Na samej etykiecie powinien widnieć napis: „Przed zastosowaniem środka należy poinformować o tym fakcie wszystkie zainteresowane strony, które mogą być narażone na znoszenie cieczy roboczej i które zwróciły się o taką informację”.
Jeżeli zastosujesz się do tych zasad, możesz mieć pewność, że środki ochrony roślin nie będą miały negatywnego wpływu na Twoje uprawy, a wszystkie wymogi ustawodawcy zostaną spełnione.
- Zewnętrzny materiał partnerski