3 wskazówki, jak rozpocząć medytacjęCo przychodzi Ci do głowy, gdy słyszysz słowo medytacja? Być może obrazy ludzi siedzących na podłodze w pozycji skrzyżowanych nóg, a może guru w szafranowej szacie intonującego mistyczne słowa podczas palenia fajki. Medytacja ma swoje korzenie w religii i jest praktykowana jako część wielu rytuałów religijnych. Jest to jednak także skuteczna technika radzenia sobie ze stresem, poprawiania koncentracji i łagodzenia niepokoju. I nie jest ona przeznaczona tylko dla mnichów czy dziwaków z New Age. Praktykowanie medytacji może być łatwe i dostępne dla każdego, kto chce spróbować. Oto trzy wskazówki, jak zacząć medytować:

Codziennie wygospodaruj czas na medytację

Medytacja wymaga czasu i poświęcenia. Nie jest to coś, czego można się nauczyć z dnia na dzień lub za jednym posiedzeniem. Choć niektórzy pilnie oddają się medytacji przez określony czas każdego dnia, inni praktykują ją sporadycznie w ciągu tygodnia. Kluczem jest znalezienie takiego momentu w ciągu dnia, kiedy najmniej prawdopodobne jest, że będziesz rozproszony, i wygospodarowanie tego czasu dla siebie. Zrób z tego rutynę. Aby czerpać korzyści z medytacji, należy uczynić z niej rutynową część swojego życia. Eksperci zalecają siadanie do medytacji o tej samej porze każdego dnia, aby dać ciału i umysłowi możliwość zaaklimatyzowania się w praktyce. Wybierz odpowiednią dla siebie metodę. Istnieje wiele różnych metod praktykowania medytacji, a to, co sprawdza się u jednej osoby, może nie działać u kogoś innego. Rodzaj medytacji, który do Ciebie pasuje, może zależeć od takich czynników, jak przekonania religijne, kwestie zdrowotne lub po prostu osobiste preferencje. Wypróbuj różne medytacje, aż znajdziesz taką, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Zacznij od 5-minutowej medytacji

Nie musisz siedzieć w pozycji lotosu przez wiele godzin, aby czerpać korzyści z medytacji. Można zacząć od 5-minutowej medytacji. Może się wydawać, że to niewiele, ale badania wykazały, że nawet tak krótki czas może pomóc w obniżeniu poziomu stresu, obniżeniu ciśnienia krwi i lepszym odprężeniu. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest znalezienie cichego miejsca, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Może to być sypialnia lub pokój dzienny, ale można też wykorzystać wygodne krzesło w rogu biura lub nawet tylną werandę. Następnie weź kilka głębokich oddechów i wykonuj uspokajające gesty, np. zwijając dłonie w luźne pięści i opierając je na udach. Na koniec ustaw minutnik na 10-15 minut i zamknij oczy, zachowując zrelaksowaną pozycję. Skup się na oddychaniu, licząc do pięciu wdechów i wydechów. Gdy w głowie pojawią się myśli, nie walcz z nimi - po prostu pozwól im odejść i wróć do skupienia się na oddychaniu.